Zbiorniki retencyjne

Przygotowaliśmy atrakcyjną propozycję dla wszystkich osób planujących inwestycję w różne zbiorniki retencyjne. Projektujemy i przygotowujemy skuteczne rozwiązania pozwalające kontrolować stan wód w Polsce. Nasza oferta jest bardzo szeroka, gdyż budujemy różne rodzaje sztucznych zbiorników do regulowania przepływu systemów wodnych czy stanowiących zabezpieczenie przed suszą dzięki magazynowaniu zasobów służących później do podlewania. Zapraszamy do kontaktu i przedstawienia swoich potrzeb - zaproponujemy najlepsze rozwiązanie i zajmiemy się jego realizacją.

Wybudujemy zbiornik retencyjny - jak działamy? 

Stosowanie rozwiązań retencyjnych zawsze ma na celu gromadzenie wody opadowej lub pochodzącej z naturalnego przepływu. Są to rozmaite sztuczne zbiorniki wodne, które buduje się z różnych powodów. Nasze usługi w tym zakresie są kompleksowe. Można zlecić nam budowę każdego typu konstrukcji, która umożliwi prowadzenie skutecznej retencji. Stworzymy indywidualny projekt zlewiska o dowolnej pojemności, który będzie odpowiadało konkretnym oczekiwaniom inwestora. 

Specjalizujemy się w budowie obiektów hydrotechnicznych przeznaczonych m.in. dla elektrowni wodnych, zakładów przemysłowych, do zaspokajania codziennych potrzeb mieszkańców, stawianych na terenach zagrożonych powodzią, by przeciwdziałać ryzyku zalania gospodarstw oraz wykorzystywanych w innych celach. To, co wyróżnia nasze realizacje, to ich wysoka wytrzymałość i niezawodna konstrukcja gwarantująca wieloletnią trwałość i skuteczne działanie. 

Rodzaje sztucznych zbiorników 

Projektowane i budowane przez nas sztuczne zbiorniki wodne mogą mieć różne zastosowania. Oczywiście ich podstawowym zadaniem jest magazynowanie wód, ale retencja może mieć przeróżny cel. Ze względu na przeznaczenie konstruowanego systemu wyróżniamy cztery grupy obiektów:

  • wyrównawcze,
  • przepływowe,
  • suche,
  • przeciwpożarowe.

Wszystkie powyższe rodzaje możemy wykonać na indywidualne zamówienie. Nasi pracownicy pomogą w doborze rozwiązania, zależnie od celu inwestycji oraz ukształtowania terenu, na którym ma być ona realizowana.

Zbiorniki wyrównawcze i przepływowe

Wyrównawcze obiekty wodne budowane są przy większych zbiornikach, by kontrolować w nich stan zgromadzonej wody. Ich zadaniem jest wyrównywanie poziomu lustra w głównym obiekcie retencyjnym, żeby zapewnić bezpieczne jego funkcjonowanie. Przepływowe wykonuje się z kolei na rzekach dzięki stworzeniu specjalnych jazów, czyli budowli, które mają na celu piętrzenie wód rzecznych, co pozwala na ich rozlewanie na pobliskich terenach i utrzymywanie stałego poziomu przepływu. Powstające sztuczne rozlewiska nazywane są zalewami. 

Zbiorniki suche i przeciwpożarowe

Suche hydrologiczne konstrukcje stosowane są jako systemy przeciwpowodziowe. Buduje się je, by zbierały one wodę z rzek, gdy jej poziom jest niebezpiecznie przekroczony. Pozwala to na zmniejszenie zagrożenia powodziowego i zalania pobliskich terenów. Przeciwpożarowe sztuczne zbiorniki nie mają zazwyczaj dużych rozmiarów i pojemności. Najczęściej znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie występuje wodny deficyt, a pojawia się zagrożenie wybuchem pożaru. Stanowią ujęcie wody dla strażaków w celu gaszenia rozprzestrzeniającego się ognia.

Jakie funkcje pełnią sztuczne zbiorniki wodne?

Zatem głównym zadaniem retencji jest gromadzenie zasobów wodnych. Może się to odbywać z różnych przyczyn. Najczęściej chodzi o magazynowanie nadmiaru wody opadowej, by nie dopuścić do wystąpienia powodzi. Powstające zapasy można następnie wykorzystać do rozmaitych celów. Wśród najczęstszych wtórnych funkcji związanych z wykorzystywaniem sztucznych zbiorników retencyjnych jest:

  • nawadnianie pól, łąk i innych stref roślinnych w czasie suszy,
  • ochrona przeciwpożarowa,
  • zasilanie elektrowni wodnych,
  • zachowanie możliwości prowadzenia żeglugi na rzekach,
  • rozwój rekreacji, turystyki czy sportu dzięki zalewom.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Zaprojektujemy i wybudujemy sztuczny retencyjny zbiornik wodny, którego zadaniem jest retencja. Pomagamy w wyborze optymalnego rozwiązania, uwzględniając oczekiwania i potrzeby naszych kontrahentów oraz branżę, w jakiej oni działają.

Więcej w tej kategorii: « Realizacje Ścianki Larsena »